LeapmotorC10 AWD 81.9 kWhLeapmotor C10 AWD 81.9 kWh
| Motor Power | 3.3 kW (4 hp) |
| Torque | 720 Nm |
| 0-100 km/h | 4.0 seconds |
| Top Speed | 190 km/h |
| Drive Type | AWD |
| Battery Capacity | None kWh |
| WLTP Range | - km |
| Efficiency | - kWh/100km |
| DC Fast Charging (max) | - kW |
| AC Charging (max) | 11 kW |
| Charge Port | CCS |
| Kerb Weight | 1,500 kg |
| Length | 4,739 mm |
| Height | 1,680 mm |
| Wheelbase | 2,825 mm |
| Cargo Volume | 32 liters |
| Seating | 5 seats, 4 doors |
Calculate annual road tax for the LeapmotorC10 AWD 81.9 kWhLeapmotor C10 AWD 81.9 kWh in your country:
LeapmotorC10 AWD 81.9 kWhLeapmotor C10 AWD 81.9 kWh at a Glance
LeapmotorC10 AWD 81.9 kWhLeapmotor C10 AWD 81.9 kWh 2026 - Complete Guide
The LeapmotorC10 AWD 81.9 kWhLeapmotor C10 AWD 81.9 kWh 2026 is a BEV (Battery Electric Vehicle) featuring 3.3 kW (4 hp) of power .
Performance Overview
The AWD 81.9 kWhLeapmotor C10 AWD 81.9 kWh accelerates from 0-100 km/h in just 4.0 seconds, reaching a top speed of 190 km/h. It features AWD drive configuration with 720 Nm of instant electric torque.
Battery & Charging
Equipped with a None kWh battery , the AWD 81.9 kWhLeapmotor C10 AWD 81.9 kWh supports fast DC charging for convenient long-distance travel.
Practicality
Weighing 1,500 kg, the LeapmotorC10 AWD 81.9 kWhLeapmotor C10 AWD 81.9 kWh offers 5 seats with 32 liters of cargo space.
Road Tax Information
Road tax for the LeapmotorC10 AWD 81.9 kWhLeapmotor C10 AWD 81.9 kWh varies by country. As an electric vehicle, it benefits from tax exemptions or reduced rates in many countries including Norway, Germany, Netherlands, and many more. Use our calculator above to find the exact road tax for your country.